Ercan Havaalanından çıkış yaparken silah ve patlayıcı maddelerle yakalanan Bülent Kılınçay, “Kanunsuz Tabanca, Kanunsuz Patlayıcı Madde, Kanunsuz Uyuşturucu Madde, Tescilsiz Hava Tabancası, Kanunsuz Kama İthal, Tasarruf ve Taşıma” suçlarından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Demirhan Polis Karakolunda görevli Halil İbrahim Gizmen mahkemede olguları aktardı.

Polis, 7 Mart 2024 tarihinde saat 19.15’de Ercan Havalimanı giden yolcu kontrol noktasında görevli polis mensupları tarafından, KKTC’de turist olarak bulunan zanlının tasarrufunda bulunan valiz içerisinde 1 adet tescilsiz hava tabancası, 1 adet Tabanca şarjörü, 2 adet 9 mm çapında canlı mermi, 1 adet canlı av fişeği, 1 adet ağız uzunluğu 53 cm toplam uzunluğu ise 70 cm olan Kama ile Kını ve naylon poşet içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan madde tespit edilerek emare alındığını anlattı.

Polis, zanlının suçüstü hali gereği tutuklandığını, ifadesinde emareleri 21 Şubat 2024 tarihinde Girne Limanı’ndan KKTC’ye giriş yaparken getirdiğini söylediğini aktardı.

Polis, silah ve patlayıcı maddelerin balistik incelemeye gönderildiğini, sonuçların çıktığını, hiçbirinin KKTC’de kayıtlı olmadığını belirlediklerini söyledi.

Polis, uyuşturucu maddenin de devlet kimya laboratuvarına verildiğini sonucun çıktığını, bir gram 38 miligram uyuşturucu olduğunun belirlendiğini açıkladı.

Polis, zanlının ülkede turist vizesi ile bulunduğunu ifade ederek, tutuklu yargı talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 45 günü aşmayacak süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Kamalı Haber

Editör: Aynur DIRAĞAN