TEDAVİNİN T’Sİ YOK.
Kuzey Kıbrıs’ta uyuşturucu bağımlılığına karşı yeterli önlem ve mücadelenin olmadığına dair ciddi eleştiriler yükseliyor. Kıbrıs Gerçek’e ulaşan bir takipçimiz, bu soruna dikkat çekerek, bağımlıların yaşadığı zorlukları ve eksiklikleri dile getirdi.  

“BAŞHEKİM ÇOCUKLARI KURTARMAYI AMAÇLAMIYROR”

“Uyuşturucu batağına saplanmış çocuklar Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine ‘yatırılmakta’. Tırnak içinde yazdım çünkü oradaki otoriteyi geçip yatırmak için deveye hendek atlatmanız gerekir.” şeklinde konuşan takipçimiz, hastanede yaşanan sorunları vurguladı. Ayrıca, hastanede görev yapan bir başhekimin insan halinden anlamadığını ve uyuşturucu bağımlısı çocukları kurtarmayı amaçlamadığını iddia etti.

“KURUL SEVKİ OLMADAN TEDAVİ NEREDEYSE İMKANSIZ!”

Takipçimiz, özel kliniklerin uyuşturucu tedavisi sunduğunu ancak mali durumu iyi olmayanların kurul sevki olmadan bu kliniklerde tedavi olabilmesinin imkansız olduğunu belirtti. Ayrıca, polis ekiplerinin sınırlı imkanlarla büyük mücadeleler verdiğini ancak uyuşturucunun daha kolay ulaşılabilir hale geldiğini ve beyni mahveden ucuz kimyasalların piyasada yer aldığını ifade etti.

Son olarak, devlet hastanesinin uyuşturucu bağımlısı çocuklara destek olmamasını eleştiren takipçimiz, “Devlet hastanesi bu çocukları elinden tutmazsa kim tutacak? Nerde sosyal devlet? Nerde hasta hakları? Nerde sizin hipokrat yemininiz?” dedi ve yetkililere seslendi. Sağlık Bakanı ve ekibine çağrıda bulunan takipçimiz , konu ile ilgili şunları söyledi:

“Birkaç kelime de iyi niyetinden hiç şüphe duymadığım Sağlik Bakanı ve ekibine söylemek istiyorum. Bunlar gibi ruh hastalarını doğrudan bir odaya kapatıp tedavi almalarını sağlayın, bunlardan yönetici falan olmaz, hasta ruhlu insanların devletin kurumlarını doğru yönetmesi beklenemez. Siz gereğini yapın bizler de peşlerini bırakmayalım.”

“TEDAVİNİN T’Sİ YOK!”

Takipçimiz, bu konuda mücadelesini sürdüreceğini ve yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmediği sürece baskı yapmaya devam edeceğini vurguladı:

“Bu işin peşininde birakmayacağım. Psikopatların eline hastaları teslim ettikçe kaybediyoruz. Tedavinin T’sini uygulamadan sırf siz yatmasını istemediniz diye bir çocuğu ölüme terkeden sizler bu yaptıklarınızin vebalini hem bu dünyada hem de oteki dünyada fitil fitil odeyeceksiniz. Bu yazı bir baslangıç, devamı gelecek. Hele siz inatla hastaları, bağımlıları reddetmeye devam ederken o koltukları da işgal etmeye devam ediyorsanız çok cekeceğiniz var elimizden”