Başbakan Ünal Üstel Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Başbakan Üstel ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ortak basın toplantısı düzenledi.

Fuat Oktay yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarıyla Kıbrıs Türkünün yanında olmaya devam edeceğini söyledi. Oktay, tüm tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını teslim etmeye ve KKTC’yi tanımaya çağırdı. Başbakan Ünal Üstel de, Türkiye’de meydana gelen asrın felaketi olarak tanımlanan depremin ilk gününden itibaren Kıbrıs Türkü’nün Anavatan’ın yanında olduğunu söyledi. KKTC’nin Azerbaycan ile beraber Türkiye’ye en çok arama kurtarma ekibi gönderen ülke olduğunu anımsatan Üstel, depremde evlerini kaybedenler için KKTC olarak bin konutluk “Melekler Takımının” adını taşıyacak yapılmakta olan yaşam merkezinin yaklaşık 5 bin insanın barınmasını sağlayacağını belirtti.

Üstel, deprem bölgelerinden KKTC’de öğretim gören üniversite öğrencilerine de elden gelen yardımın yapıldığını belirterek, bundan sonra da şartlar ne olursa olsun depremzedeler için elden gelenin yapılacağını söyledi. Ünal Üstel, bu gibi dönemlerin kardeşliğin sözde değil, özde olduğunu kanıtladığını ifade ederek, “Türkiye çok güçlü bir ülkedir ve dünyada söz sahibidir. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın liderdir. En zor anlarında dahi hızlıca ayağa kalkacak kapasiteye sahiptir. Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi. Umuyorum ki bu acı günleri en kısa sürede atlatıp, en iyi şekilde yoluna devam edecektir. Bizler de bize ihtiyaç duyduğu anda, orda olacağız” dedi.

Gerçekleştirilen toplantının hüzünlü bir ortamda gerçekleştirildiğini ancak son derece önemli sonuçlar alındığını ifade eden Başbakan Ünal Üstel, “Toplantı bizim için son derece önemli idi. Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına gerek siyasi gerek ekonomik desteğinin şartlar ne olursa olsun devam edeceğini teyit etmesi kardeşliğimizin büyüklüğünün göstergesidir. Bundan dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere şahsım ve Kıbrıs Türkü adına kendilerine teşekkür ederim” dedi. Başbakan Üstel, “Güçlü bir Türkiye demek, güçlü bir KKTC demek, güvende olan KKTC demektir. Türkiye ile birlikte gücümüze güç katarak yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Başbakan Üstel, sözlerinin sonunda depremde hayatını kaybeden KKTC vatandaşlarının ölümüne sebep olanların hızlı bir şekilde yargılanarak hak ettikleri cezayı almalarını istedi ve Türk yargısına güvendiklerini vurguladı.