Polis hücresinde bulunan tutukluya uyustrucu madde vermeye çalışırken yakalanan zanlılar 1 M.D., zanlı 2 K.D.S., zanlı 3 S.T. , 4 F.T., teminat amaçlı mahkeme huzuruna çıkarıldılar.
Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Cemal Ramiz, olguları aktardı. Polis, 16.01.2023 tarihinde saat 09.15 raddelerinde zanlı K.D.S.’nün, zanlı M.D. aracılığı ile Merkezi Cezaevi’nden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne getirilip, mahkeme hücrelerine yerleştirilen İ.Y.’ya verilmek üzere görevli polise içinde meyve suyu olan bir poşet verdiğini anlattı. Polis, meyve suyu kutusunun içinde 99 adet içinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan hapın bulunarak emare alındığını ve zanlının tutuklandığını belirtti. Polis, yürütülen soruşturmada zanlı K.D.S.’nün 18 Ocak’ta tutuklandığını söyledi. Polis, söz konusu hapları cezaevinde bulunan bir tutuklunun yönlendirmesiyle zanlı K.D.S.’nün, zanlı S.T.’den 100 adet olarak verdiğinin tespit edildiğini, zanlının ise konu hapları zanlı F.T.’ten aldığının belirlendiğini anlattı.
Polis, soruşturmanın tamamlandığını belirterek, zanlıların davasında hazır bulunmasını sağlamak için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.
Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlı M.D. ve zanlı S.T.’in yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün ispatı vücutta bulunması, 6 bin TL nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı muteber birer kefilin 150 bin TL değerinde şahsi kefalet
senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlı K.D.S. ve zanlı F.T.’in yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün ispatı vücutta bulunması, 15 bin TL nakit teminat yatırması ve
KKTC vatandaşı muteber birer kefilin 200 bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (Kamalı Haber)