2023-2024 öğretim yılı, Kolej Giriş Sınavlarının (KGS) 1’inci Basamağı (KGS-1), 27 Ocak 2024 Cumartesi günü gerçekleştiriliyor.

Türk Maarif Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, İskele Evkaf Türk Maarif Koleji, Hala Sultan İlahiyat Koleji ve Lefke Gazi Lisesi olmak üzere 8 sınav merkezinde, iki oturumda gerçekleştirilecek sınavın birinci oturumu 09:00 – 10:30, ikinci oturumu ise 11:00 – 12:30 saatleri arasında yapılacak. Sınavla ilgili olarak bu sekiz merkezde toplam 249 öğretmen ve uzman görev yapacak.

Eğitim Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, sınava kayıt işlemlerini tamamlamış toplam 2 bin 220 öğrencinin katılması bekleniyor. Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamasında, Kolej Giriş Sınavında, eğitim bilimlerinin, ölçme – değerlendirme ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilmesi adına gereken tüm düzenlemelerin eksiksiz olarak planlandığını vurguladı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği gibi Kolej Giriş Sınavı “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Sosyal Bilgiler”, “İngilizce” ve “Matematik” olmak üzere toplam beş alt testten oluşan, çoktan seçmeli bir sıralama sınavıdır. Her bir alt test, alanında uzman ve deneyimli eğitimcilerden
oluşan komisyonlar tarafından üretilmektedir. Sorular, ilgili konu alanlarının kazanımlarına göre hazırlanmış “belirtke tabloları”, “geçerlilik” ve “güvenilirlik” ögeleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

Sınavda kullanılacak soru kitapçıkları, sınavdan 48 saat önce, üst düzey yetkililerin kontrolünde, Bakanlığımızın basım merkezinde basılmaktadır. Soru kitapçıkları, sınav günü “sınav sorumluları” ve “denetmenler” eşliğinde sınav merkezlerine ulaştırılmaktadır. Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları Bakanlığımızın resmî web sitesi www.mebnet.net adresinden yayımlanacaktır.

Cevap kağıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçlarının da aynı gün akşam saatlerinde açıklanması öngörülmektedir. Kolej Giriş Sınavlarının 2’nci basamak sınavı (KGS-2) 08 Haziran 2024 Cumartesi yapılması planlanmıştır. Öğrenciler; bu iki basamaktan elde ettikleri puanların hesaplanması sonucunda (%50 KGS-1 + %50 KGS-2) Kolej Giriş Puanına göre oluşturulacak sıralama listeleri ile kolejlerin kontenjan sayılarına göre 2024-2025 öğretim yılı için kayıt hakkı elde edecektir.

Kolej Giriş Sınavları sonuçlarına göre Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100,Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfına 75, Lefke Gazi Lisesi Kolej
Sınıfına 25 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 645 öğrenci 2024 - 2025 öğretim yılı için kolejlere kayıt hakkı elde etmiş olacaktır.

Sınav öncesinde çocuklarımızın stres oluşturacak söylem ve eylemlerden uzak tutulmasını salık verir, sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.