YAŞAM EVLERİ, TÜRKİYE’YE GÖNDERİLMEK ÜZERE GEMİYE YÜKLENMEYE BAŞLANDI

(02-03-2023…MHA)

Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu yetkililerinden, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bugün 14.30 sularında Gazimağusa Serbest Limanı’nda gemilere yüklenmeye başlandı.

Yaşam evlerinin İskenderun Limanı’na giderek orada bekletileceğini ve sayı arttıkça İskenderun’da tahsis edilen araziye kurulacağı, haftada 3-4 kez olmaz üzere teslimatların devamını hedeflediklerini söyledi. Tulga, evlerin kurulumunda ülkeden ustaların da bölgede hazır bulunacağını belirtilmişti.

Türkiye’de yaşanan 6 Şubat depremlerinin ardından, 50’ye yakın örgütün yer aldığı Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu, Türkiye'deki depremzedelere konteyner ev yapılması için adım atmış ve bu çerçevede Hükümet ile Türkiye’de depremden etkilenenlere yönelik bin konteyner evden oluşacak bir köy kurulması için protokol imzalamıştı. Kurulacak yaşam alanına ise Adıyaman’da İsias Otel’de hayatını kaybeden KKTC vatandaşları anısına "Kıbrıs Türk Şampiyon Melekleri Köyü" isminin konmasına karar verilmişti. (MHA)