Zeki Çeler, Koop-Süt'le ilgili ciddi endişelerini dile getirdi. Çeler, kooperatifin siyasi müdahalelerle özerk yapısının zedelendiğini ve kurumun iflas noktasına getirildiğini iddia ederek, "Koop-Süt'ün, partizanlık ve liyakatsizlik nedeniyle borç faizlerinin altında ezildiğini ve bir zamanlar kendi süt ve süt ürünlerini üretebilen bir toplumun, şimdi üretemez hale getirildiğini" belirtti. Koop-Süt’te yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumun hem 126 çalışanı hem de binlerce üreticiyi olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Çeler, kooperatifin siyasetten arınmış özerk bir yönetimle idare edilmesi gerektiğini savundu. Çeler, hükümetin kurumu seçim zamanlarında bir çıkar kapısı olarak kullanmayı hedeflediğini öne sürerek, "Kapalı kapılar ardında yapmaya çalıştıklarınızın farkındayız. Önümüzdeki günlerde bu konu üzerine daha çok konuşacağız" diyerek sözlerini noktaladı.

Zeki Çeler'in paylaşımı şöyle:

KAPALI KAPILAR ARDINDA KOOP-SÜT’LE İLGİLİ YAPMAYA ÇALIŞTIKLARINIZIN FARKINDAYIZ. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BU KONU ÜZERİNE DAHA ÇOK KONUŞACAĞIZ

GeneKoop-Süt’le ilgili duyduklarımız doğru mu? kurumun özerk yapısına yapılan siyasi müdahalelerleleri artırarak kurumun iflas ederek tamamen ortadan kalkmasını mı istiyorsunuz?

Kıbrıs Türk toplumunun öz kurumlarından olan Koop-Süt’le ilgili son dönemlerde ilginç gelişmelerin yaşanıyor, kurum batma noktasına getirildi.

1974 yılında dahi Koop-Süt aracılığıyla kendi süt ve süt ürünlerini üreten ve toplayıp dağıtabilen bir toplumken; partizanlık ve liyakatsizlik nedeniyle Koop-Süt’ün şu anda yüz milyonlarca TL borç faizinin altında eziliyor.

Bir toplumun kendi sütünü dahi üretip dağıtamayacak noktaya getirilmesi de umurlarında değil

Koop-Süt’te yaşanacak herhangi bir olumsuzluk, 126 çalışanı ve binlerce üreticiyi yani ülke ekonomisini olumsuz etkileyecek, böylesine değerli bir kurumun; iş bilmez siyasilerin elinde oyuncak olmasına izin vermeyeceğiz.

Koop-süt’ün siyasetten arınmış bir özerk yönetim ile yönetilmesi gerektiğini her zaman savunduk. Ancak şu anda da hükümette olan zihniyet; her şeyi kendi elinde tutarak, seçim zamanı geldiğinde bir çıkar kapısı olarak kullanmak için adeta ‘ele geçirmeye’ çalışıyor.

Bir toplumun kendi sütünü dahi üretip dağıtamayacak noktaya getirilmeside umurlarında değil çünkü gaile de taşımıyorlar.Buradan sesleniyorum; Kapalı kapılar ardında yapmaya çalıştıklarınızın farkındayız. Önümüzdeki günlerde bu konu üzerine daha çok konuşacağız.