Gazimağusa Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, Meclis’te “Bir Ülkenin İmar Popülizmine Kurban Edilen 4 Yılı” konulu güncel konuşma yaptı.

Plansız büyümeyle ülkedeki yaşam alanlarının birer birer yok edildiğini belirten Baybars, sağlıklı, temiz ve güvenli kentler yaratmak için ülkenin imar planlarına ihtiyacı olduğunu, İçişleri Bakanlığı döneminde bunun için çalıştıklarını kaydetti.

Baybars, insanların yaşam kalitesini düşüren uygulamaların politikasızlığın sonucu olduğunu söyleyerek, hükümetin Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgesinde planlı büyümenin önüne geçmek için elinden geleni yaptığını, hazır olan imar planının yürürlüğe girmesini engellediğini savundu.

Baybars, “4 yıldır karşı çıktığınız İmar Planı’nı sessiz sedasız geçirmeniz elbette olumlu. Bu sürede kaçak yapılan binalarla ilgili ne yapacaksınız?” diye sordu.

İmar planlarının yürürlüğe girmesinin planlı yaşam için yeterli olmadığını, bunun için bilinç oluşması, kamu kaynaklarının iyi kullanılması gerektiğini belirten Baybars, İçişleri Bakanlığı döneminde başlattıkları imar planlarına sahip çıkılmadığını da savunarak, temiz çevre, güvenli yol, sağlıklı, verimli topraklara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yerinden söz alan Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun sorusunu üzerine Baybars, Ersan Saner’in uygun bulmadığını, Ersin Tatar’ın imzalamadığı imar planına karşı çıkanlardan birinin de Gardiyanoğlu olduğunu söyledi.

Baybars, “Bu plana karşı çıkan, sıkıntıları söyleyen Sayın Gardiyanoğlu, belli ki konuyu hükümetine izah edemedi ki 2019’un imar planı yürürlüğe girdi” dedi.

Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, yerinden söz alarak önümüzdeki hafta Cumhuriyet Meclisi’nde imar planlarıyla ilgili teknik bir konuşma yapacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun sorusu üzerine Baybars, İskele, Yeniboğaziçi, Mağusa imar planını 2019’da Bakanlar Kurulu’na sunduğunu, o kabine Çavuşoğlu’nun da olduğunu, herkesin imar planıyla ilgili asgari müşterekte uzlaştığını söyleyerek, “Oy menfaati içindeyseniz de buna karnımız tok” dedi.