https://youtu.be/6t2M3L0Lc5I




DAÜ adına Kıbrıs Araştımaları Merkezi’nin (KAM) yürüttüğü proje kapsamında 400’e yakın sanat eserini koleksiyonuna katan DAÜ, 2018 -2019 Akademik Yılı’nda da sanat koleksiyonunu büyütmeye devam ediyor. Bu bağlamda İnci Kansu (6 eser), Kemal B. Caymaz (5 eser), Mustafa Öztunç (5 eser), Hüseyin Özinal (3 eser), Nurtana Karagil (8 eser) ve Gökçe Keçeci’den (6 eser) toplam 33 eserin daha DAÜ koleksiyonuna katılabilmesi amacıyla bugün, saat 11:00’de, Rektörlük Ofisi’nde DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ile söz konusu sanatçılar arasında iş birliği protokolü imzaladılar. İmzalanan olan iş birliği protokolü ile sanat koleksiyonuna katılan eser sayısı 423’e ulaşmış oldu.









DAÜ-KAM sanat projeleri koordinatörü Zehra Şonya konu ile ilgili yaptığı açıklamada bağış karşılığı alınan eser seçimlerinde, sanatçının bilinen veya benimsenen stiliyle ilgili örnekler dışında, sanatçının sürecinin ele alınabileceği ve dönemsel özellikler yanında eskiz çalışmaları da dahil birçok deneysel çalışma ve tekniklerin de yer aldığı geniş bir perspektife yayılan örnekler üzerinde durduklarını dile getirdi. Sanatçı süreçlerini eserlerde takip edebilmenin hem eğitim açısından hem de sanatçı süreçlerini takip edip gelişimlerini ve değişimlerini kayıt altına alma, inceleme ve sunabilme yönünden değerli bulduklarını belirten Şonya, ayrıca çok yönlü olarak oluşturulmaya çalışılan koleksiyonla ileride gizli kalmış birçok değeri gün yüzüne çıkaracak enteresan çalışmaların ve sergilerin kaynağının da oluşturulmasını hedeflediklerini belirtti.









Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam da, kendisinin sanata ve sanatçıya çok önem verdiğini vurgulayarak, görev süresi bitmeden önce mutlaka eserlerin bir arada sergileneceği müze projesini hayata geçireceğinin altını çizdi.









Sanatçılar adına konuşan Sanatçı İnci Kansu, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği önemi taktirle karşıladıklarını dile getirdi. Açıklamaların ardından protokoller imzalandı.